Jak to działa?
Często mamy wrażenie, że większość naszych problemów wynika z relacji z innymi ludźmi, jednak rzadko mamy okazję zrozumieć co właściwie się wydarzyło i jak ich uniknąć w przyszłości. Grupa to swego rodzaju poligon doświadczalny. W relacjach z uczestnikami i prowadzącymi pojawiają się te same emocje, oczekiwania i wewnętrzne konflikty, które przeżywamy na co dzień. Różnica polega na tym, że w grupie dzieje się to w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach. Dzięki życzliwym informacjom zwrotnym możemy uświadomić sobie co przeżywamy, dlaczego reagujemy w określony sposób i jaki wpływ wywieramy na innych. Możemy też doświadczyć wsparcia i wspólnie poszukiwać takich sposobów zaspokojenia naszych potrzeb, które będą zgodne z naszymi wartościami i najbardziej skuteczne.
Grupa zwykle jest prowadzona przez dwie psychoterapeutki. Spotkania odbywają się regularnie raz w tygodniu i (w zalezności od założeń danej grupy) trwają od 1,5 do 3 godzin. Wspólnie ustalamy zasady, granice i reguły które pozwalają bezpiecznie dzielić się doświadczeniami, wyrażać uczucia i oczekiwania, doświadczać kontaktu i eksperymentować z różnymi sposobami reagowania. Możliwe jest symboliczne domykanie trudnych sytuacji z przeszłości i uzyskanie wsparcia w sprawach bieżących.
W grupie nie mogą uczestniczyć równocześnie osoby, które utrzymują ze sobą relacje zawodowe lub towarzyskie.
Przed podjęciem decyzji o dołączeniu do grupy spotykamy się z każdym z potencjanych uczestników, żeby omówić adekwatność tej formy wsparcia do indywidualnych oczekiwań i możliwości.
Dążymy do tego, by poziom energii męskiej i kobiecej podczas spotkań był wyrównany, dlatego równie serdecznie zapraszamy przedstawicieli obu płci.
Szczegóły:
Podczas potkań grup dedykowanych osobom przeżywającym problemy w budowaniu bliskich relacji partnerskich dotykamy następujących tematów:
- Czym jest miłość, z czym łatwo ją pomylić i co z tego wynika?
- Jaki potencjał wnosi do związku kobieta a jaki mężczyzna i dlaczego łatwiej nam się licytować niż tego korzystać?
- Moje-Twoje-Nasze – jak odnaleźć równowagę pomiędzy autonomią a wspólnotą?
- Chcę Ciebie, czy to co możesz mi dać?
- Czym różni się „rozumiem” od „akceptuję”?
- Czy istnieje „dobra rodzina”?
- Seksualność – powód do dumy, wstydu czy radości?
- O czym nam mówią nasze lęki i dlaczego nie warto uciekać?
- Spotkanie z rozstaniem – dlaczego nie warto unikać strat i po co przebaczamy?
Planowana liczba uczestników: do 12 osób
Czas trwania grupy: 10 miesięcy